İctimai dərs təsviri incəsənətdə6 sinif otağı

Bu mövzuda "Ədəbi əsər üçün illüstrasiya"

(V.Kataev "Bayraq")

Təsviri incəsənət müəllimi:Merkulova E.N.

Boqorodsk 2015

Dərsin mövzusu: Ədəbi əsər üçün illüstrasiya

Dərsin Məqsədləri: tələbələri kitab qrafikası ilə tanış etmək

Dərsin məqsədləri:

    Didaktik:

    • uşaqlara dinlənilən və nəzərdən keçirilən ədəbiyyat və illüstrasiya əsərlərinin məzmunu haqqında danışmağı öyrətmək;

      tematik rəsm dərslərində əvvəllər əldə edilmiş bacarıq və bacarıqları möhkəmləndirmək.

    Düzəliş inkişaf etdirən:

    • tələbələrin əsərlərin emosional və məqsədyönlü qavranmasının korreksiyası və inkişafı vizual incəsənət və ədəbiyyat.

    Təhsil:

    • başqa tələbəni dinləmək və suala cavab vermək bacarığını inkişaf etdirmək;

      Böyük Vətən Müharibəsi illərində vətənini müdafiə edən xalqa qarşı qürur hissini tərbiyə etmək.

Avadanlıq: Kompüter; multimedia proyektoru, təqdimat "Rəssamlar İkinci Dünya Müharibəsi haqqında"

tələbələr : boş mənzərə vərəqi, sadə karandaş, pozan, akvarel boyaları, fırçalar, su qabları.
Yazı lövhəsinin bir hissəsi Böyük Vətən Müharibəsi ilə bağlı illüstrasiyalarla bəzədilib.

DƏRSLƏR zamanı

I. Təşkilat vaxtı

Hamı hazırdır? Əla! Bir-birlərinə gülümsədilər. Əyləş.

II. Motivasiya. Öyrənmə tapşırığının bəyanatı

Bu gün qeyri-adi bir dərsimiz var: bu, mayın əvvəlində bütün ölkənin qeyd edəcəyi böyük, şən bayrama həsr olunub. Bu hansı bayramdır?(9 May Qələbə Günü) Qələbənin 70 illiyi!

22 iyun 1941-ci ildə Böyük Vətən Müharibəsi Sovet xalqı faşist işğalçılarına qarşı. Bu gün dərsdə müharibə illərində yaradılmış təsviri incəsənət və ədəbiyyat nümunələri ölkəmizin tarixinin bu səhifələrindən bəhs edəcək. Təqdimatı mümkün qədər yaxından izləmək lazımdır; dinləyin və tapşırığı yerinə yetirmək üçün hekayənin məzmununu anlamağa çalışın:

    Valentin Katayevin "Bayraq" əsərindən bir parçanı təsvir edin.

III. V.Katayevin “Bayraq” hekayəsindən parçalar dinlənilir.

Təzəcə səhər açıldı. Gec payızda qaranlıq küləkli bir sübh idi. Alman kontr-admiralı durbin vasitəsilə üfüqdə kiçik bir qranit adası gördü. Boz, çirkin dənizin arasında uzanmışdı. Vəhşi monotonluğu olan bucaqlı dalğalar sahil qayalarının formasını təkrarlayırdı. Dəniz sanki qranitdən oyulmuşdu.

Alman desant katerləri və torpedo katerlərindən ibarət bir flotiliya adaya doğru irəliləyirdi. Ada böyüdü, yaxınlaşdı. İndi sadə gözlə baxanda kilsənin yaxınlığındakı meydanda bir dəstə dənizçinin dayandığını görmək olardı.
Elə bu vaxt qırmızı günəş göründü. Göylə su arasında asılmışdı, yuxarı kənarı uzun dumanlı buluda çevrilir, aşağı kənarı isə kələ-kötür dənizə toxunurdu. Tutqun bir işıq adayı işıqlandırdı. Kilsədəki bayraq qırmızıya çevrildi, qızdırılan dəmir kimi.
"Lənət olsun, gözəldir" dedi.
fon Eversharp - günəş bolşeviklərə yaxşı zarafat etdi. Ağ bayrağı qırmızıya boyadı. Amma indi onu yenidən solğunlaşdıracağıq.
O kərpic və suvaq parçaları ilə yağışa məruz qalmış, kilsənin divarlarından partlayıcı güllələrlə yıxılmış, üzləri hisdən qara, tər və qan içində, yaralarını noxud paltolarının astarından cırılmış pambıq yunla tıxamış, otuz sovet dənizçisi bir yerə yıxılmışdır. bir-birinin ardınca, son nəfəslərinə qədər vurmağa davam edirlər.
Onların üstündə böyük dənizçi iynələri və ən müxtəlif qırmızı maddənin parçalarından, dənizçinin sinələrində uyğun olan hər şeydən sərt dənizçi sapı ilə tikilmiş nəhəng qırmızı bayraq dalğalanırdı. O, əziz ipək dəsmallardan, qırmızı şərflərdən, al-qırmızı yun yaylıqlardan, çəhrayı kisələrdən, al rəngli yorğanlardan, köynəklərdən, hətta alt şalvarlardan tikilirdi. "Tarix vətəndaş müharibəsi" də bu alovlu mozaikaya tikilmişdi.
Baş gicəlləndirici yüksəklikdə, hərəkət edən buludların arasında dalğalanır, axırdı, yanırdı, sanki görünməz nəhəng bayraqdar onu döyüş tüstüsünün arasından sürətlə qələbəyə aparırdı.
Müəllim. Niyə bu parçanı seçdim? V.Kataev müharibə haqqında çoxlu gözəl romanlar və hekayələr yazıb, o vaxt müharibə müxbiri işləyirdi və əsgərlərimizin necə şücaətlə döyüşdüyünü öz gözləri ilə görürdü. Amma bayraq dövlətin simvoludur.Bayraq həmişə milli namusu simvolizə edirdi. Müharibə başlayanda kişilər “bayraq altında” dayanaraq vətənə sədaqət andı içdilər. Döyüşdə bayraqdar olmaq çox şərəfli sayılırdı və düşmən bayrağını ələ keçirmək əsl şücaət demək idi. Əgər bayraq düşmənin əlində idisə, rüsvayçılıq bütün orduya düşdü. Dövlət bayrağıən yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüşdür. Onun ləyaqəti ölkə daxilində və xaricdə qorunur. Bayrağı təhqir etmək dövlətin, millətin şərəfinə təhqir kimi qiymətləndirilir. Həmin illərdə SSRİ bayrağının rəngi qırmızı idi. Qırmızı bayraq qanunu, gücü, cəsarəti, sevgini, şücaəti, döyüşü simvollaşdırır.

IV. İkinci dünya müharibəsi haqqında rəsmlər haqqında söhbət (təqdimat göstərin)

- Hərbi hadisələrlə bağlı çoxlu filmlərə baxmısınız, onları necə xarakterizə edə bilərik? Rəssamlar rəsmlərində nəyi əks etdirirdilər? Müəllim açar sözləri qoyur(igidlik, cəsarət, qəhrəmanlıq, faciə)

v. Fizminutka

VI. Tapşırığı tamamlamaq

Masalarınızdakı hər şey boyalarla işləmək üçün hazırlanır, lakin siz bu işi rəngli karandaşlarla edə bilərsiniz. sadə qələmlə, yəni. diaqramda. Və ya texnikaları qarışdıra bilərsiniz.

Xatırladaq ki, işin gedişatı:

    sadə qələm eskizi

    fonu geniş bir fırça ilə doldurun

    fon quruduqdan sonra incə fırça və ya rənglə detalları çəkin. qələmlər, siz həmçinin flomasterdən də istifadə edə bilərsiniz (qara və qırmızı)

Müəllim molbertə bərkidilmiş vərəqdə illüstrasiyanın mərhələli icrasını göstərərək model üzrə rəsm çəkməyi təklif edə bilər.

VIII. Dərsi yekunlaşdırmaq

Dərsdə hansı sənət əsərləri ilə tanış olduq?
Hansı praktiki tapşırığı yerinə yetirdiniz?

Müəllim dərsdə fəal işləyən, illüstrasiyanı çəkib bitirən şagirdlərə qiymətlər qoyur və qiymətləri şərh edir.

cəsarət

cəsarət,

qəhrəmanlıq,

faciə

Kitabın özü əyləncəli və maraqlıdır. Bununla belə, oxucunun üç yüz səhifəlik davamlı mətnə ​​dözməsini asanlaşdırmaq üçün böyük insanlar onlar üçün illüstrasiya kimi bir şey icad etdilər. Razılaşın, beyinə olan mənəvi yük çox gözəldir. Amma darıxdırıcı yeknəsəkliyə düşməmək üçün bəzən sevimli kitabımızın səhifələrində bir damla vizual həzz bizə zərər verməz.

Dərhal yada uşaq kitablarından rəngarəng şəkillər gəlir, lakin kitab dünya mədəniyyətində nə qədər əhəmiyyətlidirsə, rəssamlar obraz yaratmaq məsələsinə bir o qədər ciddi və dərindən yanaşırlar. Və burada artıq heç bir "Aibolit" rəsmləri insanların dini kitablar təəssüratı altında yaratdıqlarının yanında olmayacaq. Bu gün sizə illüstratorların müxtəlif dövrlərdə yaradılan, lakin dünya ədəbiyyatında eyni dərəcədə iz qoyan kitablar haqqında 7 fərqli baxışını göstərmək istəyirəm. Onlar xronoloji ardıcıllıqla düzülür. Zövq alın!

"Romeo və Cülyetta" - Savva Brodski

Və xronoloji ardıcıllığa riayət etmək qərarına gəldiyim üçün siyahıda birinci yerdə Şekspirin məşhur “Romeo və Cülyetta” faciəsi üçün illüstrasiyalar olacaq. Sava Brodsky - sovet rəssamı və faciə üçün əsərləri diqqəti cəlb etməyə bilməyən bir kitab illüstratoru. Onların hər biri sözün əsl mənasında kədərli hadisələrin ruhu ilə doludur: tünd rənglər, solğun üzlər və qotika üslubunun eyhamı - bütün bunlar təsvirlərə acılıq, rəsmlər isə həqiqətən "dünyanın ən kədərli hekayəsi" ab-havasını verir.


Don Kixot - Salvador Dali

Salvador Dali, İncildən sonra ən məşhur kitab - Don Kixot üçün dörd müxtəlif illüstrasiya silsiləsi yaratmış narahat bir dahidir. Amma, bəlkə də, mən sizə Servantesin romanının ilk dövrəsindən fraqmentlər göstərəcəyəm, çünki onu ən çox sevən və tək ona heyran olan Dali idi. Təəssüf ki, bu illüstrasiyalar dünyada az tanınır, lakin estetik zövqü böyük sənətkarın digər məşhur əsərlərindən pis vermir.

Edqar Allan Poun ABC-ləri - Ero Nel

Poe əsərlərinin özləri pozitivliyi və parlaqlığı ilə məşhur deyildi. Əgər onun “Qara pişiyi” və “Quzğun”u xatırlayırsınızsa, ümumiyyətlə, yaxşı əhval-ruhiyyədən pişiyin quyruğu qalacaq, “Nevermore”un qara tükü ilə əsəblərin qıdıqlanmasından bədəni titrəyəcək. . Məhz bu ab-hava gənc rəssam Anastasiya Çernayanın (Ero Nel) “ABC Po” adlanan verilişində çatdıra bildi. Hər bir şəkil yazıçının ayrıca hekayəsidir. Hər böyük hərf Allan Poe əlifbasının bir hissəsidir.

B - "Berenice"

U - "Morq küçəsində qətl"

Ch - "Qara pişik"

"Jen Eyre" - Elena və Anna Balbusso

Tutqun və qorxulu Po-dan sonra kontrast yaratmaq üçün sizi “isti” Balbusso bacıları ilə tanış edəcəyəm. Şarlotta Brontenin əsərinin özü, yerlərdə qorxulu hadisələri ehtiva etsə də, buna baxmayaraq, qaranlıq fonda sevginin parlaq rənglərinin üstünlük təşkil etdiyi təsirli və səmimi bir romandır. Rəssamların illüstrasiyalarında kitabın ən qorxulu məqamlarını belə səmimiyyətlə deşən isti çalarlar mühüm rol oynayır.

"Çevrilmə" - Eda Akaltun

Eda Akaltun müasir illüstratordur, Frans Kafkanın məşhur "Metamorfoz" romanı üçün bir sıra obrazlar yaradıb. Cəmi üç rənglə doldurulmuş rəsmlər hekayənin özündən daha çox tünd yumoru və klostrofobiya atmosferini tutmalı və qınamalı idi.

"1984" - Andrey Zamura

Bir addım at. Formada gəzin. Xeyr, bu ordu deyil, bu Oruelldir. Məşhur “1984” distopiyasının təkcə sənətə təsir etdiyini söyləmək kifayət deyil. Xeyr, o, bütün dünyanın vizyonuna təsir etdi. Şəkildən başqa onu daha aydın və "daha təhlükəsiz" necə təsvir etmək olar? Müasir rus illüstratoru Andrey Zamura məhz bunu etməyə çalışıb. Sərt xətlər, mücərrəd fiqurlar və maksimalist baxış Corc Oruellin 1984-cü ildəki əsərindən ilhamlanmış təsvir üçün mükəmməl reseptdir.

"Qoca və dəniz" - Slava Şults

Xarkov Dizayn və İncəsənət Akademiyasının tələbəsi Slava Şults E.Heminqueyin “Qoca və dəniz” romanı üçün heyran qalmadan keçmək çətin olan təsirli illüstrasiyalar silsiləsi yaratmışdır. Fotoqrafiya kağızı üzərində yağlı boya çəkmək texnikası, bu kitaba qrafika və təbii ki, qanı donduran soyuq rənglər əlavə etmək - bu, ictimaiyyət tərəfindən hərarətlə qarşılanan parlaq iş üçün ideala yaxın reseptdir.

Üzüklərin Rəbbi - Qreq və Tim Hildebrandt

Və nəhayət, mən hələ də artıq yaradılmış tutqun atmosferi sulandırıram. inanılmaz illüstrasiyalar Hildebrant qardaşları Tolkienin Üzüklərin Rəbbi əsəri əsasında. Daha canlı və təsirli illüstrasiyalar tapmaq çətindir. Onlar rənglər, həyat və duyğularla doludur. Və belə görünür ki, onlara baxan hər hansı bir yetkin insan bir anlıq nağıla qərq olur və bu vəhşi istəyi hiss edir, kitab və fənər götürür, yorğan altına dırmaşır və dahi yazıçı Con Tolkienin yaratdığı geniş dünyada boğulur. .

Leviza Nikulin


Möcüzələr diyarını açacağıq və qəhrəmanlarla görüşəcəyik. Vərəqələrdəki sətirlərdə, Nöqtələrdə stansiyalar haradadır.


Sizcə illüstrasiya nədir?

İllüstrasiya- bu, kitab qrafikasının bir növüdür, onun əsasıdır.

Ədəbiyyat əsərini təsvir edən rəssamın adı nədir?

İllüstrator- bədii qrafika vasitəsi ilə ədəbi əsərin məzmununu açan, kitab tərtib edən rəssam.


HESABAT

Görkəmli illüstratorlar

Məşhur rus illüstratoru

Yevgeni İvanoviç Çaruşin yazıçı və rəssam idi. O, öz kitablarını və başqa yazıçıların əsərlərini illüstrasiya etdirmişdir (Marşak S. "Qəfəsdəki uşaqlar", "Teremok").


Möhtəşəm sənətkarYevgeni Mixayloviç Raçev. E. Raçev yaradıcılığının aparıcı mövzusudur illüstrasiyalar Rus, Ukrayna, Başqırd, Belarus, Bolqar, Şimal Xalq nağılları, rus və dünya ədəbiyyatı klassiklərinin nağılları, nağılları. Bundan əlavə, müəllifləri V. V. Bianchi, M. M. Prişvin, P. N. Barto, D. N. Mamin-Sibiryak, V. M. Qarşin, O. D. İvanenko və başqaları olan təbiət və heyvanlar haqqında bir çox hekayə və nağıl topluları üçün illüstrasiyaların müəllifidir.

HESABAT


uşaq yazıçısı, illüstrator və animator Vladimir Qriqoryeviç Suteev. Onun mehriban, gülməli şəkilləri cizgi filmindən kadrlara bənzəyir. Suteyevin rəsmləri bir çox nağılları şah əsərə çevirib.

HESABAT


F. İsgəndər"Herkülün on üçüncü əməyi".


V. P. Astafiyev"Çəhrayı yallı at"


A. Platonov"Naməlum çiçək"


A.S. Yaşıl « Scarlet Sails»


M.M.Prişvin « Günəşin anbarı»


MƏŞQ

Sevdiyiniz kitabı diqqətlə oxuyun və düşünün kompozisiya quruluşu illüstrasiyalar.

5-6-cı siniflərdə iştirakçılar üçün tapşırıqlar

Birinci növ tapşırıqlar

Əsərlərin adlarını və onların müəllifini, yarandığı ölkəni göstərin, süjeti təsvir edin.

1 2 3

1Eng nağılı L.N. Tolstoy

2. Barmaqlı oğlan Charles Perrault France

3. Qar Kraliçası Hans Kristian Andersen Danimarka

Hekayə bilikləri qiymətləndirilir ədəbi əsərlər və onların müəllifləri, yaradılmış əsərlərin ölkələri, illüstrasiya haqqında təsəvvürlərin formalaşması.

Hər düzgün adlandırılmış əsər üçün müəllifə 1 xal verilir. Süjetin təsviri üçün hər bir iş üçün 3 bal. Maksimum xal sayı 20-dir.

Musiqi parçasına diqqətlə qulaq asın. Musiqinin bəstəkarını, adını, janrını müəyyənləşdirin. Süjeti təsvir edin.

(P.I. Çaykovski, "Şelkunçik" baletindən "Çiçəklər valsı".

Düzgün başlıq - əsər üçün müəllifə 1 xal verilir. Süjetin təsviri üçün 10 bala qədər.

İkinci növ tapşırıqlar

1. Rəsmdən bir fraqment verilir. Əsəri onun fraqmentinə görə tanıyın. Başlığı və müəllifi yazın. Ətrafdakıları təsvir edin bu fraqment, onun sağında və solundadır.

Şişkin "Səhər şam meşəsi»

Əsərin hər düzgün başlığına görə müəllifə 1 xal verilir. Hər təsvirə görə 10 bala qədər Maksimum xal sayı 12-dir.

2. Davam edin: "Opera - musiqili ifa, olan hər şey personajlar ______________. Opera əsərlərindən nümunələr göstərin

(mahnı).

Üçüncü növ tapşırıqlar

Bir sıra adlar verilir. Onları 2 və 4 qrupa bölmək olar. Bölmələrinizi təqdim edin. Hər qrupa bir ad verin.

Herakl, İlya Muromets, Puşkin, Düyməcik, Vinni Pux, Marşak, Qar Kraliçası, Gerda, Çexov, Alyosha Popoviç, Afrodita, Tyutçev, Dobrynya Nikitich, Andersen.

ADLAR

QRUP ADI

ADLAR

QRUP ADI

Bilikləri təsnif etmək, ümumiləşdirmək bacarığı müxtəlif dövrlər mədəni inkişaf. Balların əsaslı şəkildə tərtib edilmiş seriyaya daxil olan hər bir söz üçün və sistemləşdirmə prinsipinin müəyyən edilməsinin düzgünlüyünə görə ayrıca verilməsi tövsiyə olunur.

Dördüncü növ tapşırıq

Motsart, Çaykovski, Puşkin, Qlinka,

Andersen, Repin, Qrimm qardaşları, Lewis Carroll, ____________________________________________________________________

boyalar, fırçalar, piano, akvarel, palitra,

____________________________________________________________________

akkordeon, vals, skripka, arfa, violonçel.

____________________________________________________________________

Beşinci tapşırıq növü

Məktəbdə hazırlıq payız topu. Zalı necə bəzəyəcəkdilər, hansı musiqi əsərlərindən istifadə olunub.

7-8-ci siniflərdə iştirakçılar üçün tapşırıqlar

Birinci növ tapşırıqlar

1. Ədəbi əsərlər üçün illüstrasiyalar verilir.

Əsərlərin adlarını və onların müəllifini, rəssamını göstərin, süjeti təsvir edin.

Ədəbi əsərlərin süjetləri və onların müəllifləri haqqında biliklər, illüstrasiya haqqında təsəvvürlərin formalaşması qiymətləndirilir.

1. Balıqçı və balıq nağılı 2. Çar Saltan, onun şanlı oğlu Qvidon Saltanoviç və gözəl qu şahzadənin nağılı 3. Qızıl xoruz nağılı

A.S. Puşkin, rəssam İvan Yakovleviç Bilibin



1 2 3

Hər düzgün adlandırılmış əsər üçün müəllifə 1 xal verilir. Süjetin təsviri üçün hər bir iş üçün 3 bal. Maksimum xal sayı 15-dir.

Tapşırıq, çox güman ki, kollektiv şəkildə musiqi fayllarını dinləməyi nəzərdə tutduğundan, onu ilk növbədə tapşırıqlar toplusuna qoymaq tövsiyə olunur ki, hər bir iştirakçı öz sürəti ilə tapşırıqları yerinə yetirərkən diqqətini yayındırmadan davam edə bilsin.

Auditoriyada növbətçi müəllim iştirakçıları tapşırığın məzmunu və tapşırıq üçün cədvəlin materialı ilə tanış olmağa dəvət edir, faylları iki dəfə dinləmək mümkün olduğunu bildirir.

Musiqi parçasına diqqətlə qulaq asın. Musiqinin bəstəkarını, adını, janrını müəyyənləşdirin. Qısa hekayədə mühakimənizi və musiqinin dinləyiciyə təsirini ifadə edin.

Bethoven "5 nömrəli simfoniya"

Düzgün başlıq - əsər üçün müəllifə 1 xal verilir. Hekayə üçün 10 xala qədər.

Maksimum xal sayı 12-dir.

İkinci növ tapşırıqlar

1. Rəsmdən bir fraqment verilir. Əsəri onun fraqmentinə görə tanıyın. Başlığı və müəllifi yazın, bu fraqmentin sağında və solunda nə olduğunu təsvir edin.

Əsərin əhvalını ifadə edən 5-6 söz və ya ifadə yazın.

Surikov "Boyarynya Morozova"

Rəssamlıq haqqında biliklər, kompozisiya haqqında ümumi təsəvvürlər, əsərin əhval-ruhiyyəsini hiss etmək və çatdırmaq bacarığı qiymətləndirilir.

Əsərin hər düzgün başlığına görə müəllifə 1 xal verilir. Hər təsvirə görə 10 bala qədər Maksimum xal sayı 12-dir.

2. Qarışıqlıq: Musiqi terminləri hərflərin bu qarışıqlığına girdi. Onları tapmağa kömək edin və musiqi sözlərini düzgün imzalayın.

A) SYANBALM

B) AFAR

B) AKMINAID

D) YTNO

D) STİLOS

A) ansambl

B) arfa

B) dinamika

D) qeydlər

D) solist

Düzgün cavaba 1 xal verilir. Hər düzgün başlıq üçün 1 xal. Maksimum xal sayı 15-dir.

Üçüncü növ tapşırıqlar

Krossvordu üfüqi şəkildə düzgün həll etsəniz, ad seçilmiş sütunda şaquli olaraq təyin olunacaq bədii yaradıcılıqümumiyyətlə.

5

1. Qara və ağın birləşməsinə əsaslanan təsviri sənət növü.

2. Kosmosun müstəvidə ötürülməsi yolları haqqında doktrina.

3. Komik şəkildə şişirdilmiş insan xüsusiyyətlərinin təsviri.

4. Əsərləri üçölçülü formaya malik olan, bərk və ya plastik materiallardan hazırlanmış təsviri sənət növü.

5. Ən sadə qrafik təsvir.

6. Əsərlərin geniş ictimaiyyətə nümayişi.

7. İnsanın zahiri görünüşünü çəkən sənət əsəri.

8. Rəngkarlığın əsas ifadə vasitələri.

9. İnsanı əhatə edən əşyaların təsvir olunduğu təsviri sənət janrı.

Cavab verin.

1 G

R

a

f

üçün

a

2 P

e

R

ilə

P

e

üçün

t

in

a

3 üçün

a

R

üçün

a

t

saat

R

a

4 ilə

üçün

saat

l

b

P

t

saat

R

a

5e

ilə

üçün

h

6 in

s

ilə

t

a

in

üçün

a

7 P

haqqında

R

t

R

e

t

8 c

in

e

t

9 n

a

t

Yu

R

m

haqqında

R

t

Əsas olanı vurğulamaq, təsnif etmək, bilikləri ümumiləşdirmək, terminologiyaya yiyələnmək bacarığı qiymətləndirilir. Hər düzgün daxil edilmiş söz üçün xalların verilməsi tövsiyə olunur, şaquli olaraq yekun söz üçün əlavə 1 xal verilir.

Maksimum xal sayı 10-dur.

Dördüncü növ tapşırıq

Bir sıra sözlər verilir. Hər sətirdə əlavə sözü tapın və üstündən xətt çəkin. Qərarınızı qısaca izah edin.

Lermontov, Tolstoy, Çaykovski, Puşkin

____________________________________________________________________

Levitan, Polenov, Vasnetsov, Şişkin

____________________________________________________________________

sous, gouache, mum rəngli karandaşlar, helium qələmləri, markerlər

____________________________________________________________________

opera, vals, balet, musiqili.

____________________________________________________________________

İncəsənətin müxtəlif sahələrinə aid biliklər qiymətləndirilir, ümumiləşdirmə və sistemləşdirmə prinsipini görmək bacarığı, ümumiləşdirməyə sığmayan bir hadisəni adlandırmaq bacarığı.

Beşinci tapşırıq növü

AT uşaq bağçası Yeni il şənliyi hazırlayır. Zalı necə bəzəyəcəkdilər, hansı musiqi əsərlərindən istifadə olunub. Hansı ədəbi əsərlərə əsaslanaraq, matin üçün ssenari yazardınız.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Yaradıcılıq və metasubyektivlik qiymətləndirilir. Maksimum xal sayı 20-dir.

2015-ci il RƏSGƏT OLİMPİADASI MƏKTƏB MƏRHƏLƏSİNİN VƏZİFƏLƏRİ

9-cu sinif iştirakçıları üçün tapşırıqlar

Birinci növ tapşırıqlar

1. Mətndə verilmiş bədii əsərin əlamətləri ilə tanış olun. Plana uyğun olaraq işin təhlilini aparın:

1. Sadalanan əlamətlərə görə işi müəyyənləşdirin.

2. Onun aid olduğu sənət növünü göstərin.

3. Mətndə cavabı tapmağa kömək edən məlumatları vurğulamaqla bədii forma seçiminizi əsaslandırın.

4. Əsər hansı mədəniyyətə aiddir?

5. Yarandığı əsri və ya dövrü göstərin.

6. Mümkünsə, onun yerini göstərin.

Nümunə mətn

Bu əsərdə yalnız rəsm incəliyinin çatdıra biləcəyi bütün ən kiçik detallar canlandırılır. Ona görə də gözlərdə adətən canlı insanda görülən o parlaqlıq və o nəmlik var... Kirpiklər... daha təbiiliklə təsvir oluna bilməzdi. Burun, sevimli açılışları ilə, çəhrayı və zərif, canlı görünür. Bir az açıq, kənarları dodaqların qızartı ilə özünəməxsus fizikiliyi ilə bağlanmış ağız boya deyil, əsl ət kimi görünür. Boyun dərinləşməsində, diqqətli bir baxışla, nəbzin döyüntüsünü görə bilərsiniz. Təbəssüm o qədər xoş verilir ki, sanki insan deyil, ilahi bir varlıq üzərində düşünürsən; portretin özü qeyri-adi bir əsər kimi ehtiramla qarşılanır, çünki həyatın özü başqa cür ola bilməzdi.

Tapşırıq konkret sənət əsərlərinin bilik dairəsini müəyyən etməyə imkan verir: Mona Liza (Ciokonda), Leonardo da Vinçi. Luvr Paris Fransa

Rəsm bilikləri, kompozisiya haqqında ümumi fikirlər, əsərləri alqoritmə uyğun təsvir etmək və mətn şəklində tam cümlə ilə cavab vermək bacarığı qiymətləndirilir.

Hər düzgün tam cümlə üçün 1 xal verilir. Hər bir bənd üzrə əlavə məlumat üçün əlavə olaraq 2 bal. Maksimum bal sayı 18-dir.

LEONARDO DA VİNÇİ

yaz:

3. onların yaranma vaxtı

1. Afina Akropolu. Qədim Yunanıstan

2. Berlin Dövlət Muzeyində saxlanılan Qədim Misir Nefertitinin büstü

3. Diskoteka atıcı. Qədim Roma.da saxlanılır Milli Muzey Romada.

İkinci növ tapşırıqlar

1. Yaxından baxın.

1.Əsəri tanıyırsınızsa, onun adını, müəllifini və yaranma vaxtını yazın.

2. Bu işi təsvir edin.

3. Əsərin yaranma tarixini təsvir edin.

4. Eyni şəhərin ən azı üç məşhur əsərini, onların müəlliflərini qeyd edin.


Bürünc Atlı(Sankt-Peterburqda 1-ci Pyotrun abidəsi) heykəltəraş Falcone

Əsərin və heykəltəraşın tanınması, onun yaranma tarixinə dair biliklər, kompozisiya haqqında ümumi təsəvvürlər, əsərin əhval-ruhiyyəsini hiss etmək və çatdırmaq bacarığı qiymətləndirilir. Eləcə də ümumi mədəni inkişaf.

Hər düzgün cavab üçün müəllifə 1 xal verilir. Hər bir təsvir və yaradılış tarixi üçün 10-a qədər xal. Sankt-Peterburq mədəniyyəti haqqında ümumi məlumat üçün - 10 bala qədər.

Maksimum xal sayı 32-dir.

2 . Tapşırıq, çox güman ki, kollektiv şəkildə musiqi fayllarını dinləməyi nəzərdə tutduğundan, onu ilk növbədə tapşırıqlar toplusuna qoymaq tövsiyə olunur ki, hər bir iştirakçı öz sürəti ilə tapşırıqları yerinə yetirərkən diqqətini yayındırmadan davam edə bilsin.

Epizodların nümunə siyahısı:

1. romans "Gözəl bir anı xatırlayıram" musiqisi M.İ. Qlinka, sözləri A.S. Puşkin (ətraflı). Dmitri Hvorostovski tərəfindən ifa edilmişdir

2. M.İ.-nin operasından Ruslanın ariyası. Glinka "Ruslan və Lyudmila" (ətraflı). Fedor İvanoviç Chaliapin tərəfindən ifa olunur

Heyrətamiz yaradılış hekayəsi bu əsərin misilsiz lirik cazibəsinin sirrini bir çox cəhətdən açır. Puşkin öz sətirlərini evli gözəl, evliliyindən bədbəxt olan Anna Petrovna Kernə həsr edib. Qlinka illər sonra qızı Yekaterina Ermolaevnaya aşiq oldu. Ancaq evli adam olduğu üçün onun da taleyini sevgilisi ilə bağlamaq imkanı yox idi. Zəriflik, kədər, ümid - və bütün bunlar Puşkinin dühası və Qlinkanın istedadı ilə "ikiqat" yuyulur.

Məşq edin

3. Bu musiqi janrlarında olan əsərlərə (müxtəlif müəlliflərin digər əsərləri) nümunələr göstərin.

Musiqi janrları

Səslənən fraqmentin nömrəsi, adı, musiqisi, sözləri, ifaçısı

Tapşırıq 3

romantika

opera

4. Müəllifin 1 nömrəli musiqi fraqmenti əsasında ədəbi əsər yaratması hekayəsini yazın.

Düzgün ad - başlıq, musiqi, söz, ifaçı, janrın tərifi üçün 1 bal verilir. Per qısa təsviri Hər bir iş 10 bala qədər qiymətləndirilir. Bu janrlarda olan digər əsərlərə nümunələr üçün başlıq, musiqi, söz, rəssam üçün 1 bal.

Üçüncü növ tapşırıqlar

B. Kustodievin "Səhər" şəklini nəzərdən keçirin və təhlil edin.

1. Əsərin ümumi tərkibini və üzərində təsvir olunan fiqurların funksiyalarını təsvir edin.

2. Əhəmiyyətli yaddaqalan detalları, onların kompozisiya və funksiyadakı yerini adlandırın.

3. Şəklin ümumi əhval-ruhiyyəsini müəyyənləşdirin.

4. 3 əsərin adını qeyd edin təsvir sənəti gündəlik səhnələri təsvir edir.

5. 3-ü göstərin görkəmli əsərlər eyni rəssam.

Rəssamlıq haqqında biliklər, kompozisiya haqqında ümumi təsəvvürlər, əsərin əhval-ruhiyyəsini hiss etmək və çatdırmaq bacarığı qiymətləndirilir.

Hər təsvir üçün 10 xal

3 və 4 nömrəli suallara əlavə düzgün cavablara görə əlavə bal verilir.

3 və 4-cü suallara düzgün cavablar üçün maksimum bal sayı 6 baldır.

Dördüncü növ tapşırıqlar

1. Anlayışları və terminləri qruplara birləşdirin.

2. Hər bir termini müəyyənləşdirin.

Simfoniya. Şeir. Portret. Sonatina. Epiqram. Natürmort. Mənzərə. Bəli. Anapaest. Qrafika sənəti. Oratoriya. Aria.

Qrup nömrəsi

Qrup adı

Hər biri üçün düzgün tərif 1 ballıq qruplar. Maksimum xal sayı 3-dür.

Bütün tapşırıq üçün maksimum bal 15-dir.

Beşinci növ tapşırıqlar

Olimpiadanın tapşırıqlarında istifadə olunan əsərlərdən 5 slayddan (vərəqdən) ibarət “Bədii albom” təqdimatını yaradın. Seçdiyiniz əsərlər haqqında tapılan məlumatları mümkün qədər dolğun və yığcam şəkildə təqdim etməyə çalışın.

Yaradıcılıq və metasubyektivlik qiymətləndirilir. Maksimum xal sayı 20-dir.

2015-ci il RƏSGƏT OLİMPİADASI MƏKTƏB MƏRHƏLƏSİNİN VƏZİFƏLƏRİ

10-cu sinif şagirdləri üçün tapşırıqlar

Birinci növ tapşırıqlar

3 sənət əsərinin təsviri verilmişdir.

yaz:

2. hansı Avropa mədəniyyəti tarixində bir dövrə aiddirlər,

3. No 1. Bədii forma, material, 2 nömrəli sənət növü, əvvəllər bu yerdə olanlar No 3. Sənət forması, texnikası

3. onların cari yeri.

1.

2.

3.

1.

1. Veneranın doğulması, Botticelli Veneranın doğulması Botticelli.Material - tempera materialı. Rəsm, kətan. Hal-hazırda saxlanılır Uffizi Qalereyasında, Florensiyada.

2. Mikelancelo Buonarroti tərəfindən Romadakı Müqəddəs Pyotr Bazilikası. Memarlıq. Romada yerləşir. Burada əvvəllər sirk var idi.

3.Leonardo Vinçinin Son Şam yeməyi. Fresk yaş gips üzərində rəsm çəkir. Milanda Santa Maria delle Grazie monastırı.

2. Yenidən doğulma, və ya İntibah müvəffəq oldu və qabaqladı. Bu, İtaliyada - başlanğıcda (Avropanın hər yerində - 15-16-cı əsrlərdən) - sonuncu rübdə və bəzi hallarda - ilk onilliklərdə düşür.

Bu tapşırıq növü təkcə konkret əsəri tanımağa deyil, həm də əsəri təhlil etmək, konkret sənət əsərinin müəyyən sənət növünə, onun yaranma dövrünə (vaxtına) aid olduğunu başa düşməkdə müəyyən bacarıqların formalaşdırılmasına yönəlib. . Bu vəziyyətdə cavabın uzadılması işin müəlliflərinin bilikləri, işin yerləşdiyi yerdir (əgər biz, məsələn, memarlıq quruluşundan danışırıqsa). İştirakçıdan dəqiq tarixləri bilməsi tələb olunmur.

Əlavə məlumatı bilmək ən hazırlıqlı iştirakçıları üzə çıxarır.

Hər düzgün cavab üçün 1 xal verilir.

2. İncəsənət abidələrinin 3 təsviri verilmişdir.

yaz:

1. təsvirlərdə təsvir olunan abidələrin adları;

2. hansı ölkəyə və ya mədəniyyətə mənsub olduqları,

3. onların yaranma vaxtı,

4. onların cari yeri.

1

2

3

1. Samothrace Nike Qədim Yunanıstan Paris Luvr

2. Gizanın Böyük Sfenksi Qədim Misir

3. Kolizey Qədim Roma

Bu tapşırıq növü təkcə konkret əsəri tanımağa deyil, həm də əsəri təhlil etmək, konkret sənət əsərinin müəyyən sənət növünə, onun yaranma dövrünə (vaxtına) aid olduğunu başa düşməkdə müəyyən bacarıqların formalaşdırılmasına yönəlib. . Bu vəziyyətdə cavabın uzadılması işin müəlliflərinin bilikləri, işin yerləşdiyi yerdir (əgər biz, məsələn, memarlıq quruluşundan danışırıqsa). İştirakçıdan dəqiq tarixləri bilməsi tələb olunmur.

Əlavə məlumatı bilmək ən hazırlıqlı iştirakçıları üzə çıxarır.

Hər düzgün cavab üçün 1 xal verilir.

Mümkün əlavə məlumat üçün balların təqdim edilməsi tövsiyə olunur. Tapşırıq üçün tövsiyə olunan maksimum bal 20 baldır.

İkinci növ tapşırıqlar.

1. Tapşırıq, çox güman ki, kollektiv şəkildə musiqi fayllarını dinləməyi nəzərdə tutduğundan, onu ilk növbədə tapşırıqlar toplusuna qoymaq tövsiyə olunur ki, hər bir iştirakçı öz sürəti ilə tapşırıqları yerinə yetirərkən diqqətini yayındırmadan davam edə bilsin.

İştirakçılar 2 musiqi epizodu dinləməyə dəvət olunur.

10-cu sinif üçün tövsiyə olunan musiqi epizodları:

1. L. Bethoven Sonata No 14 (ay)

2. Motsart №40 simfoniyası;

Auditoriyada növbətçi müəllim iştirakçıları tapşırığın məzmunu və tapşırıq üçün cədvəlin materialı ilə tanış olmağa dəvət edir, faylları iki dəfə dinləmək mümkün olduğunu bildirir. Hər fraqmenti işə salmazdan əvvəl auditoriyada növbətçi müəllim elan edir: “Fraqment No1”, “Fraqment No2” və s.

Məşq edin

1. Cədvəlin materialı ilə tanış olun. 2 parçaya qulaq asın musiqi əsərləri. Müəyyən edin janr mənsubiyyəti onların hər biri.

2. Səslənən fraqmentin nömrəsini göstərməklə cədvəli doldurun. Başlığını və müəllifini bilirsinizsə, qeyd edin. İşin qısa təsvirini verin.

Musiqi janrları

Səslənən fraqment nömrəsi

sonata

simfoniya

Maksimum xal sayı 40-dır.

Üçüncü növ tapşırıqlar.

Rus məktəbinin məşhur əsərini nəzərdən keçirin və təhlil edin.

1. Əsərin adını və müəllifinin adını yazın.

2. Əsərin ümumi tərkibini və üzərində təsvir olunan fiqurların funksiyalarını təsvir edin.

3. Əhəmiyyətli yadda qalan detalları, onların kompozisiyada və funksiyada yerini qeyd edin.

5. Ad məşhur əsərlər eyni janrdan.

Rəssamlıq haqqında biliklər, kompozisiya haqqında ümumi təsəvvürlər, əsərin əhval-ruhiyyəsini hiss etmək və çatdırmaq bacarığı qiymətləndirilir.

Əsərin düzgün başlığına görə müəllifə 1 xal verilir.

Təsvir üçün (sual No 2,3,4) hər biri üçün 10 bala qədər.

Maksimum xal sayı 32-dir.

5,6 nömrəli suallara əlavə düzgün cavablara görə 1 əlavə bal verilir

Maksimum xal sayı 40-dır.

Dördüncü növ tapşırıqlar.

Sənətlə bağlı 12 ad, anlayış və termin verilmişdir.

Klassizm. Bax. Zal. Spire. Romantizm. Modernizm. tağ. Şopen. Sütun. Səhnə. Səhnə arxası. Motsart.

1. Adları, anlayışları və terminləri qruplara birləşdirin. Tərif verin.

Qrup nömrəsi

Qrup adı

Qrupdakı hər bir terminin tərifi

1.

2.

3.

4.

Hər düzgün qruplaşma üçün 1 xal. Maksimum xal 4

Qrupda terminin hər düzgün tərifi üçün 1 bal. Maksimum xal sayı 12-dir.

Bütün tapşırıq üçün maksimum bal sayı 16-dır.

Beşinci növ tapşırıqlar.

(iştirakçı yazılı cavablar təqdim etdikdən sonra həyata keçirilir)

Bölgənizdə seçdiyiniz 1 obyektin “dünyanın səkkizinci möcüzəsi” adlandırıla biləcəyini sübut edin. İstənilən mədəni və tarixi dövrə aid bir obyekt seçə bilərsiniz, bədii istiqamət və ya sənət əsərləri.

Yaradıcılıq və metasubyektivlik qiymətləndirilir. Maksimum xal sayı 20-dir.

2015-ci il RƏSGƏT OLİMPİADASI MƏKTƏB MƏRHƏLƏSİNİN VƏZİFƏLƏRİ

11-ci sinif şagirdləri üçün tapşırıqlar

4-cü sinif üçün 11-ci sinif şagirdləri tərəfindən tapşırıqların yerinə yetirilməsi üçün tövsiyə olunan vaxt astronomik saat

1.

2.

3.

1. xanım ermin" yazılmışdır Leonardo DaVinci. Paris Luvr

2. Doğum Venera Sandro Botticelli. Hal-hazırda saxlanılır Uffizi Qalereyasında, Florensiya tempera, rəsm, kətan

3. David- mərmər əsər heykəli Mikelancelo. Florensiyada yerləşir.

Bu tapşırıq növü təkcə konkret əsəri tanımağa deyil, həm də əsəri təhlil etmək, konkret sənət əsərinin müəyyən sənət növünə, onun yaranma dövrünə (vaxtına) aid olduğunu başa düşməkdə müəyyən bacarıqların formalaşdırılmasına yönəlib. . Bu vəziyyətdə cavabın uzadılması işin müəlliflərinin bilikləri, işin yerləşdiyi yerdir (əgər biz, məsələn, memarlıq quruluşundan danışırıqsa). İştirakçıdan dəqiq tarixləri bilməsi tələb olunmur.

Əlavə məlumatı bilmək ən hazırlıqlı iştirakçıları üzə çıxarır.

Hər düzgün cavab üçün 1 xal verilir.

Mümkün əlavə məlumat üçün balların təqdim edilməsi tövsiyə olunur. Tapşırıq üçün tövsiyə olunan maksimum bal 30 baldır.

İkinci növ tapşırıqlar.

1. Tapşırıq, çox güman ki, kollektiv şəkildə musiqi fayllarını dinləməyi nəzərdə tutduğundan, onu ilk növbədə tapşırıqlar toplusuna qoymaq tövsiyə olunur ki, hər bir iştirakçı öz sürəti ilə tapşırıqları yerinə yetirərkən diqqətini yayındırmadan davam edə bilsin.

İştirakçılar 2 musiqi epizodu dinləməyə dəvət olunur.

11-ci sinif üçün tövsiyə olunan musiqi epizodları:

1. Fryderyk Şopen Valsı № 7 Kismoll

2.Frederik Şopen Bahar Valsı (Sevgi Valsı)

Auditoriyada növbətçi müəllim iştirakçıları tapşırığın məzmunu və tapşırıq üçün cədvəlin materialı ilə tanış olmağa dəvət edir, faylları iki dəfə dinləmək mümkün olduğunu bildirir. Hər fraqmenti işə salmazdan əvvəl auditoriyada növbətçi müəllim elan edir: “Fraqment No1”, “Fraqment No2” və s.

Məşq edin

1. Cədvəlin materialı ilə tanış olun. 2 musiqiyə qulaq asın. Onların hər birinin janrını müəyyənləşdirin.

2. Səslənən fraqmentin nömrəsini göstərməklə cədvəli doldurun. Başlığını, müəllifini, janrını bilirsinizsə, qeyd edin. Əsərin qısa təsvirini verin (işin mövzusu).

3. Bu musiqi janrlarında nümunələr və əsərlər (müxtəlif müəlliflərin digər əsərləri) göstərin.

Musiqi janrları

Səslənən fraqment nömrəsi

Düzgün ad - başlıq, müəllif, janrın tərifi üçün 1 bal verilir.

Hər bir işin qısa təsviri üçün 10-a qədər bal verilir. Bu janrlarda olan digər əsərlərə nümunələr üçün başlıq, müəllif üçün 1 bal.

3. Əsərin ümumi tərkibini təsvir edin və onun üzərində təsvir olunan fiqurların sayını göstərin.

4. Əsərin ümumi əhval-ruhiyyəsini müəyyənləşdirin.

5. Əhəmiyyətli yadda qalan detalları və onların funksiyalarını, yazı tarixini adlandırın.

6. Eyni rəssamın məşhur əsərlərini göstərin.

Rəssamlıq haqqında biliklər, kompozisiya haqqında ümumi təsəvvürlər, əsərin əhval-ruhiyyəsini hiss etmək və çatdırmaq bacarığı qiymətləndirilir.

Baş qəhrəmanın düzgün tərifinə görə: Şaliapin Kustodievin portreti, əsərin adı, müəllifi, janrı 1 bal verilir.

Təsvir üçün (sual No 3,4,5) hər biri üçün 10 bala qədər.

Maksimum xal sayı 33-dür.

6 nömrəli suala əlavə düzgün cavablara görə 1 əlavə bal verilir.

Maksimum xal sayı 40-dır.

Dördüncü növ tapşırıq.

10 anlayış və 9 tərif verilmişdir.

Anlayışları onların tərifləri ilə uyğunlaşdırın. Cədvələ uyğun hərfləri daxil edin. Qalan konsepsiyanı müəyyənləşdirin.

1 - Adagio. 2 - Yüksək relyef. 3 - Həyat. 4 - Impasto. 5 - dayaq. 6 - Metafora.

7 - Performans. 8 - Plener. 9 - Bayılma. 10 - Eklektik.

A. musiqidə ritmik dəstəyin güclü döyüntüdən zəif ritmə keçməsi, yəni ritmik vurğu ilə metrikanın uyğunsuzluğu.

B. qalın, şirəli rəng örtüyü, tez-tez yağlı boyalarla rənglənmədə, xüsusilə işıqlandırma effektini artırmaq üçün istifadə olunur.

B. tavanın ağırlığını öz üzərinə götürən əlavə dayaq. Binanın içərisində və ya xaricində şaquli dayaq.

G. yavaş temp; bu tempdə ifa olunan musiqi parçası və ya onun bir hissəsi adətən simfoniyanın, kvartetin, sonatanın və s.-nin orta hissələrindən biridir.

D. təbii işıqda və təbii şəraitdə obyektlərin təsvirinin rəsm texnikası.

E. müqəddəslərin həyat və əməllərini təsvir edən kilsə ədəbiyyatı janrı.

G. bədii tropos növü (yun. tropos – “inqilab”), bədii formalaşdırma yollarından biri, real həyatda bir-biri ilə bağlı olmayan ayrı-ayrı obrazların bütövlükdə yaxınlaşması və əlaqələndirilməsindən ibarətdir.

Z. forması müasir incəsənət bir sənətçinin və ya qrupun müəyyən bir yerdə və müəyyən bir zamanda hərəkətlərinin bir əsər təşkil etdiyi.

I. müxtəlif mənşəli məzmun və forma elementlərinin süni birləşməsi.

Tapşırıq üçün cədvəl.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Məktublar

Tərif:

Tapşırıq xüsusi fənn səlahiyyətlərinin səviyyəsini, iştirakçıların ifadə xüsusiyyətlərinin mənasını başa düşmə dərəcəsini müəyyən etməyə yönəldilmişdir. müxtəlif əsərlər incəsənət. İştirakçılar təkcə konkret tərifləri izah etməməli, həm də bu təriflərin incəsənətdəki müxtəlif hadisələrin obrazlı quruluşu ilə əlaqəsini nümayiş etdirməlidirlər.

Maksimum bal 20 baldır.

Beşinci növ tapşırıqlar.

(iştirakçı yazılı cavablar təqdim etdikdən sonra həyata keçirilir)

Seçdiyiniz Moskva və ya Sankt-Peterburqun 1 obyektini “dünyanın səkkizinci möcüzəsi” adlandırmaq olar ki, sübut edin. İstənilən mədəni və tarixi dövrə, bədii istiqamətə və ya sənət əsərinə aid bir obyekt seçə bilərsiniz.

Yaradıcılıq və metasubyektivlik qiymətləndirilir. Maksimum xal sayı 20-dir.

İLLUSTRASİYA - Latın illustratio - işıqlandırma, vizual görüntü Obyekt, təsvir, təsvir olunan obyektə müəyyən dərəcədə oxşar (lakin eyni deyil).

Kitablarda, jurnallarda, qəzetlərdə mətnin yanında tez-tez rəssamların çəkdiyi rəsmlərə və ya fotoşəkillərə rast gəlirik. Belə təsvirlərə illüstrasiyalar deyilir. Bu söz latın "illustratio" - işıqlandırma, vizual görüntüdən gəlir. Onların məqsədi mətndə deyilənləri başa düşməyə kömək etmək, məzmununu vurğulamaq, aydın, əyani etməkdir.

İllüstrasiyanı bədii edən nədir, hansı əsasla onu yüksək sənətə aid edə bilərik? İllüstrasiyanı fərqləndirən nədir xüsusi janr vizual incəsənət? Bunlar illüstrasiyaların keyfiyyəti ilə bağlı hər hansı mülahizə yürütməzdən əvvəl özünüz üçün cavab verməli olduğunuz suallardır.


Təsviri sənət əsərlərinə nəzər saldıqda onlarda üç əsas xüsusiyyəti asanlıqla ayırd etmək olar. Birincisi, onlar bir növ hekayəni, bəzən mürəkkəb, məsələn, tarixi hadisə haqqında, bəzən natürmortda olduğu kimi sadə, bəzən mücərrəd rəsmdə olduğu kimi mücərrəd forma və rənglərin əlaqəsi haqqında hekayəni ehtiva edir. Bu və ya digər şəkildə, lakin təsviri sənət əsərlərində bu hekayə həmişə mövcuddur.


Amma əşyaları təsvir etmək üçün rəssama obyektin formasının sərhədini müəyyən edən xətt, ləkə, işıq və ya tünd, xiaroskuronu çatdıran, ondan obyektlərin forması və mövqeyi daha konkretləşir və nəhayət, vasitələrə ehtiyac duyur. , obyektlərə daha çox canlılıq verən rəng. Böyük təsviri sənət əsərlərində biz bütün bu tərəflərin - hekayənin, təsvirin və naxışlı, dekorativ tərəfin üzvi, təbii qaynaşma və qarşılıqlı əlaqəsini görürük. Təsviri sənət əsərləri təsvirlərin gözəllik, bütövlük, dərin məzmun və orijinallıq tələblərinə cavab verdikdə yüksək qiymətləndirilir.


İllüstrasiya bir məcburi xüsusiyyətə görə təsviri sənətin müstəqil janrı kimi seçilə bilər. Onun hekayəsi rəssamın sərbəst seçimi ilə deyil, ədəbi əsərlə müəyyən edilir. Onun məqsədi kitabda təsvir olunanları - hadisələri və hərəkətləri, həmçinin müəllifi kitabı yazmağa sövq edən ümumi ideyanı "işıqlandırmaq", "vizual etmək"dir.


Ədəbi əsərlər bir çox sənətkarları ilhamlandırıb və ruhlandırmaqda davam edir.

Keçmişin sənətində Homer, Ovid, Virgil və digər antik müəlliflərin əsərləri mühüm rol oynamışdır. İncil, İncil, Şekspirin əsərləri, Servantes. Rəssamların məzmununu ifadə etdikləri janrlar çox müxtəlif idi: freska, dəzgah boyası, qobelenlər, vaza üzərində rəsm, ayrı-ayrı vərəqlərdə qrafika, çap və s. Və təbii ki, kitabın xüsusi yeri var.

Kitab illüstrasiya qrafika sənətinin janrıdır.

Təbii ki, kitab öz ölçüsünə və quruluşuna görə illüstrasiya xüsusiyyətlərinə təsir etməyə bilməz.

Səhifə ölçüləri illüstrasiyaların ölçüsünü məhdudlaşdırır, onların şriftə birbaşa yaxınlığı rəssamı kitabın yayılması üçün harmonik həll tapmağa məcbur edir. Çap texnikası həm də rəssamı medianı bu nəşrdə nəzərdə tutulan çap üsulu ilə uyğunlaşdırmağa məcbur edir.

İllüstrasiyanın təsvir dili onun yaranma vaxtından asılıdır. Kitabın nəşr olunduğu şərait də həlledicidir. Əlyazma və məhdud tirajla yazılmış kitab ən yaxşı ustalar tərəfindən bəzədilib və illüstrasiya edilib. İsti bir əmtəəyə çevrilmək, kitab XIXəsr özünü tez-tez sənətkar illüstratorların əlində tapır.


Bununla belə, bir illüstrasiyanın bədii keyfiyyətini yalnız onu bəyənib-bəyənmədiyinə görə mühakimə etmək olmaz. Bu cür qiymətləndirmələr tanış olmamaqdan qaynaqlana bilər sənət əsərləri, təhlil etmək qabiliyyəti hələ də inkişaf etməmişdir. Narazılığa qeyri-adi, gözlənilməz təsvir üsulu ilə rast gəlmək səbəb ola bilər, baxmayaraq ki, bu yolu ədəbi əsərin özü diktə edir.

Bədii illüstrasiyanı düzgün başa düşmək üçün ümumi mədəniyyət və estetik tərbiyə məcburi və zəruridir.

İllüstrasiya janrının tarixi